Scoresheet-Talk Tourney - 2006
Rules
There will be no seeds, all teams will be thrown into a pot. The tourney will use the playoff lineups.
Each team will be receiving the results of the games they participate in. I'll be
receiving all of the games and be forwarding it on to all participants. Games will
be played at the rate of one round per every other day.
Round 1
Total: 88
AL: 34
NL: 42
BL: 12
80-84 wins: 6
85-89 wins: 18
90-94 wins: 24
95-99 wins: 19
100-104 wins: 14
105-109 wins: 7
Champion: 45
Runnerup: 14
Playoff: 15
No: 14
8 Mike Allen AL NAFC-6 (P10) Angleton Tubaforce 95-67 Champion
36 Mike Allen NL Patriot-2 (P12) Angleton Longhorns 99-63 Playoff
53 Mike Allen NL TTNKL-11 (P12) Maestros 94-68 Champion
16 Danny Breighner,Jr AL 342-3 (P10) Breezewood Gulls 95-67 Champion
47 Danny Breighner,Jr AL 505-2 (P10) Team Danny 92-70 Champion
59 Danny Breighner,Jr NL 321-3 (P12) Paducah Dukes 92-70 Playoff
28 Danny Breighner,Jr NL 167-3 (P10) Biscayne Bees 81-81 None
9 Donny Browning NL USA-1 (P12) Motown Mustangs 90-72 None
48 Donny Browning AL 114-3 (P10) Cuyahoga Commanches 98-64 Champion
/David Schau
24 Jim Butler NL TS41-10 (O10) Simpsons 100-62 Champion
56 Peter Byrne BL DBJ-22 (P22) Popi & Da Yutes 95-67 Champion
38 Peter Byrne NL 102-4 (P10) P.B.'s 94-68 Champion
11 Peter Byrne NL Willard-3 (P12) Mongers 89-73 None
40 John Campbell NL OWL-9 (P12) Marauding Marsupials 95-67 Champion
62 Andy Cleary NL Need A Life-5 (P12) Fierce Invalids 100-62 Champion
10 Andy Cleary BL DwMurphy-22 (P24) Holy Crap! 82-80 None
64 Mark Dailey NL BP Indy-2 (P12) MY Job Sux 88-74 Playoff
15 Mark Dailey NL 153-7 (P10) FCC Tha Sux 92-70 Playoff
1 Brian DewBerry-Jones AL NAIL-11 (P12) Million Dollar Poodles 94-68 Playoff
20 Brian DewBerry-Jones NL Need A Life-7 (P12) Pulp Poodles 82-80 Playoff
55 Brian DewBerry-Jones AL Big Hurt-4 (P10) Crouching Poodle 86-76 Playoff
46 Brian DewBerry-Jones BL DwMurphy-3 (P24) Fried Poodles 96-66 Runnerup
/Reede Stockton
21 Stephen DuBois AL 504-9 (P10) Worst to First 104-58 Champion
26 Doug English AL 111-6 (P10) English Muffins 88-74 None
8 Oz Fontecchio AL Big Hurt-7 (P10) Oz's Wizards 89-73 Champion
42 Oz Fontecchio AL eP700-8 (P10) Oz's Wizards 90-72 Playoff
14 Oz Fontecchio AL 119-2 (P10) Oz's Wizards 104-58 Runnerup
64 Oz Fontecchio BL USCL-15 (P20) Oz's Wizards 96-66 Champion
32 Oz Fontecchio NL 322-2 (P12) Oz's Wizards 98-64 Runnerup
23 Oz Fontecchio NL Coast to Coast-3 (P12) Oz's Wizards 93-69 Champion
39 Oz Fontecchio NL Throwbacks-5 (P12) Oz's Wizards 92-70 Champion
48 Kevin Garry AL Playball-8 (P10) Springfield Isotopes 89-73 Champion
58 Gary Hailey AL AAA Sofyl-2 (O10) Whiz Kids 102-60 Champion
54 Greg Hardy AL eP701-3 (P10) Cooperstown Grays 96-66 Champion
30 Larry Hayes NL 174-7 (P12) Abstract Threats 103-59 Champion
49 Larry Hayes NL 177-5 (P12) Ghosts of 'lectricity 97-65 Champion
7 Erwin Hunke BL DBJ-9 (P22) Santanistas 93-69 Playoff
40 Ari Houser BL DBJ-7 (P22) Avatars of Awesomeness 91-71 Playoff
18 Ari Houser AL 320-8 (P10) Parcheesi 90-72 Champion
51 Ron Jirovec NL All Stars-10 (P12) Motor City River Rats 89-73 None
60 Ron Jirovec NL Internet-3 (P12) Motown Stars 87-75 None
32 Ron Jirovec AL 161-5 (P10) Detroit Dragsters 86-76 Playoff
2 Ron Jirovec AL 193-9 (P10) Detroit Hitmen 85-77 Runnerup
38 Ron Jirovec AL NAIL-5 (P12) Detroit DieHards 85-77 None
12 Owen Jones BL Redleg Snyder-3 (P20) Dough Boys 100-62 Champion
30 Owen Jones BL Early Bird-10 (O20) All In 102-60 Runnerup
44 Owen Jones NL Mountaineers-12 (P12) The Next Level 103-59 Champion
22 Owen Jones NL Casey Stengal-10 (P10) Usual Suspects 108-54 Champion
25 Owen Jones NL Re-Bell Yell-2 (P10) There Can Be Only One 107-55 Runnerup
37 Owen Jones AL Big Train-6 (P10) Finely Tuned Athletes 102-60 Champion
3 Owen Jones AL Ryan Express-3 (P10) Fat Free 103-59 Champion
61 Owen Jones AL 200-6 (P10) Mountaineers 103-59 Champion
52 Owen Jones AL 502-6 (P10) Master Yoda 92-70 Champion
13 John Mayne AL BP Norcal-9 (P10) Isotopes 93-69 Runnerup
4 Tony Martell AL 607-5 (O10) Lahaina Coolers 109-53 Champion
62 Ed O'Mara NL Mad Chatters-3 (P10) st pauli girls 88-74 Champion
56 Matt Mares NL Swindlers-1 (P10) C.C. Drunken Swine 96-66 Champion
19 Todd Melander AL Blyleven-2 (P10) Delbert 106-56 Champion
52 Dave Merwin NL Sandberg-3 (P12) Marvels 93-69 Champion
17 Dave Merwin NL 124-6 (P10) Mavericks 89-73 Runnerup
14 JA Rodgers AL 311-6 (P10) Coloratura Roosters 94-68 Champion
6 Hector Ruiz AL 155-9 (P10) Quakertown Hellhounds 85-77 None
45 Hector Ruiz NL 162-6 (P10) Bailey Station Growlers 90-72 None
63 Andy Samoiloff AL 121-9 (P10) Master Batters 82-80 None
28 Andy Samoiloff AL Beer-3 (P10) Crapshooters 98-64 Runnerup
46 Andy Samoiloff AL AA Sofyl-2 (010) Ballbusters 90-72 Playoff
16 Bill Sanders NL BP Indy-4 (P12) Reggae Rebels 99-63 Champion
41 Patrick Schmalz NL Miwaukee Born Again-1 (P12)P.T.'s Papermakers 109-53 Champion
36 Darryl Shepard NL CFAN-5 (P12) Diamond Darlings 87-75 None
6 Darryl Shepard NL Internet-10 (P12) Las Bolas Largas 89-73 Runnerup
29 Darryl Shepard NL Spahn-4 (P12) Las Vacas Santas 102-60 Runnerup
22 Dave Sherwood BL Fisk-12 (P20) Built To Spill 106-56 Champion
27 Sean Splaine NL O'Brien-10 (O12) I'm Your Daddy 87-75 Playoff
33 Paul Stabile NL O'Brien-5 (O12) The Boys of Summer 98-64 Playoff
12 Lew Stansby AL 100-4 (P10) Arctic Circles 96-66 Champion
34 Lew Stansby AL 177-2 (P10) Wooly Mammoths 95-67 Champion
50 Lew Stansby BL Miller Park-1 (P20) White Elephants 93-69 Champion
44 Ron Szypajlo NL Koufax-9 (P10) Over The Hill Gang 96-66 Champion
24 Erik Teller NL Patriot-10 (P12) Corpus Christie Gulls 92-70 Champion
57 Robb Todd NL Murders Row-2 (P12) Paper Boys 82-80 None
/Ron Cherubini
60 Carl Tompkins NL 322-3 (P12) Texas Slam V 106-56 Champion
5 Carl Tompkins AL eP701-5 (P10) Texas Slam (Tompkins) 92-70 Runnerup
20 Michael Turner AL NAIL-3 (P12) Power Hungry 94-68 Champion
35 Michael Turner BL Kaufman-3 (P20) PTBNL's 92-70 Runnerup
4 Dave Williams NL Williams-8 (P12) Driviling Drool 88-74 Playoff
43 Dave Williams NL The Bigs-8 (P12) Drool Too 102-60 Runnerup
54 Scott Yerby BL DwMurphy-8 (P24) A Dead Horse 90-72 None
31 Scott Yerby NL 193-2 (P12) The Ortho Aggies 83-79 Champion
/Scott Hazelwood
Round 2
Total: 64
AL: 26
NL: 29
BL: 9
80-84 wins: 4
85-89 wins: 8
90-94 wins: 22
95-99 wins: 13
100-104 wins: 11
105-109 wins: 6
Champion: 33
Runnerup: 11
Playoff: 10
No: 10
68 Mike Allen AL NAFC-6 (P10) Angleton Tubaforce 95-67 Champion
82 Mike Allen NL Patriot-2 (P12) Angleton Longhorns 99-63 Playoff
91 Mike Allen NL TTNKL-11 (P12) Maestros 94-68 Champion
72 Danny Breighner,Jr AL 342-3 (P10) Breezewood Gulls 95-67 Champion
88 Danny Breighner,Jr AL 505-2 (P10) Team Danny 92-70 Champion
94 Danny Breighner,Jr NL 321-3 (P12) Paducah Dukes 92-70 Playoff
69 Donny Browning NL USA-1 (P12) Motown Mustangs 90-72 None
88 Donny Browning AL 114-3 (P10) Cuyahoga Commanches 98-64 Champion
/David Schau
70 Peter Byrne NL Willard-3 (P12) Mongers 89-73 None
83 Peter Byrne NL 102-4 (P10) P.B.'s 94-68 Champion
69 Andy Cleary BL DwMurphy-22 (P24) Holy Crap! 82-80 None
95 Andy Cleary NL Need A Life-5 (P12) Fierce Invalids 100-62 Champion
72 Mark Dailey NL 153-7 (P10) FCC Tha Sux 92-70 Playoff
75 Stephen DuBois AL 504-9 (P10) Worst to First 104-58 Champion
65 Brian DewBerry-Jones AL NAIL-11 (P12) Million Dollar Poodles 94-68 Playoff
87 Brian DewBerry-Jones BL DwMurphy-3 (P24) Fried Poodles 96-66 Runnerup
/Reede Stockton
92 Brian DewBerry-Jones AL Big Hurt-4 (P10) Crouching Poodle 86-76 Playoff
77 Doug English AL 111-6 (P10) English Muffins 88-74 None
76 Oz Fontecchio NL Coast to Coast-3 (P12) Oz's Wizards 93-69 Champion
80 Oz Fontecchio NL 322-2 (P12) Oz's Wizards 98-64 Runnerup
84 Oz Fontecchio NL Throwbacks-5 (P12) Oz's Wizards 92-70 Champion
85 Oz Fontecchio AL eP700-8 (P10) Oz's Wizards 90-72 Playoff
96 Oz Fontecchio BL USCL-15 (P20) Oz's Wizards 96-66 Champion
93 Gary Hailey AL AAA Sofyl-2 (O10) Whiz Kids 102-60 Champion
79 Larry Hayes NL 174-7 (P12) Abstract Threats 103-59 Champion
89 Larry Hayes NL 177-5 (P12) Ghosts of 'lectricity 97-65 Champion
73 Ari Houser AL 320-8 (P10) Parcheesi 90-72 Champion
84 Ari Houser BL DBJ-7 (P22) Avatars of Awesomeness 91-71 Playoff
68 Erwin Hunke BL DBJ-9 (P22) Santanistas 93-69 Playoff
65 Ron Jirovec AL 193-9 (P10) Detroit Hitmen 85-77 Runnerup
90 Ron Jirovec NL All Stars-10 (P12) Motor City River Rats 89-73 None
66 Owen Jones AL Ryan Express-3 (P10) Fat Free 103-59 Champion
70 Owen Jones BL Redleg Snyder-3 (P20) Dough Boys 100-62 Champion
75 Owen Jones NL Casey Stengal-10 (P10) Usual Suspects 108-54 Champion
77 Owen Jones NL Re-Bell Yell-2 (P10) There Can Be Only One 107-55 Runnerup
83 Owen Jones AL Big Train-6 (P10) Finely Tuned Athletes 102-60 Champion
90 Owen Jones AL 502-6 (P10) Master Yoda 92-70 Champion
95 Owen Jones AL 200-6 (P10) Mountaineers 103-59 Champion
92 Matt Mares NL Swindlers-1 (P10) C.C. Drunken Swine 96-66 Champion
66 Tony Martell AL 607-5 (O10) Lahaina Coolers 109-53 Champion
71 John Mayne AL BP Norcal-9 (P10) Isotopes 93-69 Runnerup
74 Todd Melander AL Blyleven-2 (P10) Delbert 106-56 Champion
73 Dave Merwin NL 124-6 (P10) Mavericks 89-73 Runnerup
71 JA Rodgers AL 311-6 (P10) Coloratura Roosters 94-68 Champion
67 Hector Ruiz AL 155-9 (P10) Quakertown Hellhounds 85-77 None
87 Hector Ruiz NL 162-6 (P10) Bailey Station Growlers 90-72 None
78 Andy Samoiloff AL Beer-3 (P10) Crapshooters 98-64 Runnerup
96 Andy Samoiloff AL 121-9 (P10) Master Batters 82-80 None
85 Patrick Schmalz NL Miwaukee Born Again-1 (P12)P.T.'s Papermakers 109-53 Champion
79 Darryl Shepard NL Spahn-4 (P12) Las Vacas Santas 102-60 Runnerup
78 Sean Splaine NL O'Brien-10 (O12) I'm Your Daddy 87-75 Playoff
81 Paul Stabile NL O'Brien-5 (O12) The Boys of Summer 98-64 Playoff
81 Lew Stansby AL 177-2 (P10) Wooly Mammoths 95-67 Champion
89 Lew Stansby BL Miller Park-1 (P20) White Elephants 93-69 Champion
86 Ron Szypajlo NL Koufax-9 (P10) Over The Hill Gang 96-66 Champion
76 Erik Teller NL Patriot-10 (P12) Corpus Christie Gulls 92-70 Champion
93 Robb Todd NL Murders Row-2 (P12) Paper Boys 82-80 None
/Ron Cherubini
67 Carl Tompkins AL eP701-5 (P10) Texas Slam (Tompkins) 92-70 Runnerup
94 Carl Tompkins NL 322-3 (P12) Texas Slam V 106-56 Champion
74 Michael Turner AL NAIL-3 (P12) Power Hungry 94-68 Champion
82 Michael Turner BL Kaufman-3 (P20) PTBNL's 92-70 Runnerup
86 Dave Williams NL The Bigs-8 (P12) Drool Too 102-60 Runnerup
80 Scott Yerby NL 193-2 (P12) The Ortho Aggies 83-79 Champion
/Scott Hazelwood
91 Scott Yerby BL DwMurphy-8 (P24) A Dead Horse 90-72 None
Round 3
Total: 32
AL: 16
NL: 10
BL: 6
80-84 wins: 1
85-89 wins: 4
90-94 wins: 10
95-99 wins: 7
100-104 wins: 7
105-109 wins: 3
Champion: 21
Runnerup: 6
Playoff: 1
No: 4
98 Mike Allen AL NAFC-6 (P10) Angleton Tubaforce 95-67 Champion
100 Danny Breighner,Jr AL 342-3 (P10) Breezewood Gulls 95-67 Champion
108 Danny Breighner,Jr AL 505-2 (P10) Team Danny 92-70 Champion
99 Donny Browning NL USA-1 (P12) Motown Mustangs 90-72 None
108 Brian DewBerry-Jones BL DwMurphy-3 (P24) Fried Poodles 96-66 Runnerup
/Reede Stockton
103 Doug English AL 111-6 (P10) English Muffins 88-74 None
106 Oz Fontecchio NL Throwbacks-5 (P12) Oz's Wizards 92-70 Champion
107 Oz Fontecchio AL eP700-8 (P10) Oz's Wizards 90-72 Playoff
112 Oz Fontecchio BL USCL-15 (P20) Oz's Wizards 96-66 Champion
111 Gary Hailey AL AAA Sofyl-2 (O10) Whiz Kids 102-60 Champion
104 Larry Hayes NL 174-7 (P12) Abstract Threats 103-59 Champion
97 Ron Jirovec AL 193-9 (P10) Detroit Hitmen 85-77 Runnerup
97 Owen Jones AL Ryan Express-3 (P10) Fat Free 103-59 Champion
99 Owen Jones BL Redleg Snyder-3 (P20) Dough Boys 100-62 Champion
102 Owen Jones NL Casey Stengal-10 (P10) Usual Suspects 108-54 Champion
106 Owen Jones AL Big Train-6 (P10) Finely Tuned Athletes 102-60 Champion
109 Owen Jones AL 502-6 (P10) Master Yoda 92-70 Champion
112 Owen Jones AL 200-6 (P10) Mountaineers 103-59 Champion
110 Matt Mares NL Swindlers-1 (P10) C.C. Drunken Swine 96-66 Champion
100 John Mayne AL BP Norcal-9 (P10) Isotopes 93-69 Runnerup
101 Todd Melander AL Blyleven-2 (P10) Delbert 106-56 Champion
101 Dave Merwin NL 124-6 (P10) Mavericks 89-73 Runnerup
98 Hector Ruiz AL 155-9 (P10) Quakertown Hellhounds 85-77 None
103 Andy Samoiloff AL Beer-3 (P10) Crapshooters 98-64 Runnerup
105 Lew Stansby AL 177-2 (P10) Wooly Mammoths 95-67 Champion
109 Lew Stansby BL Miller Park-1 (P20) White Elephants 93-69 Champion
107 Ron Szypajlo NL Koufax-9 (P10) Over The Hill Gang 96-66 Champion
102 Erik Teller NL Patriot-10 (P12) Corpus Christie Gulls 92-70 Champion
111 Carl Tompkins NL 322-3 (P12) Texas Slam V 106-56 Champion
105 Michael Turner BL Kaufman-3 (P20) PTBNL's 92-70 Runnerup
104 Scott Yerby NL 193-2 (P12) The Ortho Aggies 83-79 Champion
/Scott Hazelwood
110 Scott Yerby BL DwMurphy-8 (P24) A Dead Horse 90-72 None
Round 4
Total: 16
AL: 9
NL: 4
BL: 3
80-84 wins: 1
85-89 wins: 2
90-94 wins: 5
95-99 wins: 3
100-104 wins: 3
105-109 wins: 2
Champion: 12
Runnerup: 2
Playoff: 1
No: 1
113 Mike Allen AL NAFC-6 (P10) Angleton Tubaforce 95-67 Champion
114 Danny Breighner,Jr AL 342-3 (P10) Breezewood Gulls 95-67 Champion
118 Danny Breighner,Jr AL 505-2 (P10) Team Danny 92-70 Champion
116 Doug English AL 111-6 (P10) English Muffins 88-74 None
118 Oz Fontecchio AL eP700-8 (P10) Oz's Wizards 90-72 Playoff
113 Ron Jirovec AL 193-9 (P10) Detroit Hitmen 85-77 Runnerup
114 Owen Jones BL Redleg Snyder-3 (P20) Dough Boys 100-62 Champion
117 Owen Jones AL Big Train-6 (P10) Finely Tuned Athletes 102-60 Champion
120 Owen Jones AL 200-6 (P10) Mountaineers 103-59 Champion
119 Matt Mares NL Swindlers-1 (P10) C.C. Drunken Swine 96-66 Champion
115 Todd Melander AL Blyleven-2 (P10) Delbert 106-56 Champion
119 Lew Stansby BL Miller Park-1 (P20) White Elephants 93-69 Champion
115 Erik Teller NL Patriot-10 (P12) Corpus Christie Gulls 92-70 Champion
120 Carl Tompkins NL 322-3 (P12) Texas Slam V 106-56 Champion
117 Michael Turner BL Kaufman-3 (P20) PTBNL's 92-70 Runnerup
116 Scott Yerby NL 193-2 (P12) The Ortho Aggies 83-79 Champion
/Scott Hazelwood
Round 5
Total: 8
AL: 7
NL:
BL: 1
80-84 wins:
85-89 wins: 1
90-94 wins: 2
95-99 wins: 2
100-104 wins: 2
105-109 wins: 1
Champion: 7
Runnerup:
Playoff:
No: 1
121 Mike Allen AL NAFC-6 (P10) Angleton Tubaforce 95-67 Champion
121 Danny Breighner,Jr AL 342-3 (P10) Breezewood Gulls 95-67 Champion
123 Danny Breighner,Jr AL 505-2 (P10) Team Danny 92-70 Champion
122 Doug English AL 111-6 (P10) English Muffins 88-74 None
123 Owen Jones AL Big Train-6 (P10) Finely Tuned Athletes 102-60 Champion
124 Owen Jones AL 200-6 (P10) Mountaineers 103-59 Champion
122 Todd Melander AL Blyleven-2 (P10) Delbert 106-56 Champion
124 Lew Stansby BL Miller Park-1 (P20) White Elephants 93-69 Champion
Round 6
Total: 4
AL: 3
NL:
BL: 1
80-84 wins:
85-89 wins:
90-94 wins: 1
95-99 wins: 1
100-104 wins: 1
105-109 wins: 1
Champion: 4
Runnerup:
Playoff:
No:
125 Danny Breighner,Jr AL 342-3 (P10) Breezewood Gulls 95-67 Champion
126 Owen Jones AL Big Train-6 (P10) Finely Tuned Athletes 102-60 Champion
125 Todd Melander AL Blyleven-2 (P10) Delbert 106-56 Champion
126 Lew Stansby BL Miller Park-1 (P20) White Elephants 93-69 Champion
Round 7
Total: 1
AL: 1
NL:
BL: 1
80-84 wins:
85-89 wins:
90-94 wins:
95-99 wins: 1
100-104 wins:
105-109 wins: 1
Champion: 2
Runnerup:
Playoff:
No:
127 Todd Melander AL Blyleven-2 (P10) Delbert 106-56 Champion
127 Lew Stansby BL Miller Park-1 (P20) White Elephants 93-69 Champion
Mike Allen - TX
Danny Breigner, Jr - FL
Donny Browning - WV
Jim Butler - NV
Peter Byrne - CA
John Campbell - AUS
Andy Cleary - CA
Mark Dailey - IN
Brian DewBerry-Jones - CA
Stephen DuBois - MA
Doug English - CA
Oz Fontecchio - PA
Kevin Garry - WI
Gary Hailey - MD
Greg Hardy - VT
Larry Hayes - CA
Ari Houser - MD
Erwin Hunke - CAN
Ron Jirovec - MI
Owen Jones - WV
Matt Mares - LA
John Mayne - CA
Tony Martell - WI
Todd Melander - MN
Dave Merwin - MI
Ed O'Mara - PA
JA Rodgers - OH
Hector Ruiz - CA
Andy Samoiloff - MA
Bill Sanders - CO
Patrick Schmalz -
Darryl Shepard - TN
Dave Sherwood - CO
Sean Splaine - CA
Ron Szypajlo - NY
Lew Stansby - CA
Erik Teller - TX
Robb Todd -
Carl Tompkins - TX
Michael Turner - KS
Dave Williams - CA
Scott Yerby - CA