Big Hurt 2023 Draft Results (02/26/2023)
Round 12
1) 1. Lou 89 Jacob deGrom SP TX
2) 8. Jim 354 Daulton Varsho C/OF Tor
3) 5. Bob 31 Luis Castillo P SEA
4) 9. Reede 666 Masataka Yoshida OF Bos
5) 6. Ian 100 Brayan Bello SP Bos
6) 3. Hector 582 Anthony Santander OF Bal
7) 4. Brian 14 Pablo Lopez SP Min
8) 7. Kevin 619 Harrison Bader OF NYA
9) 2. Michael 12 Chris Bassitt
10) 10. Max 476 Eugenio Suarez 3B Sea
Round 13
1) 1. Lou 596 Hunter Renfroe OF LAA
2) 8. Jim 482 Justin Turner 3B Bos
3) 5. Bob 434 Brandon Drury INF LAA
4) 6. Ian 485 Yoan Moncada 3B Chi
5) 9. Reede 51 Tyler Mahle SP Min
6) 3. Hector 40 Jeffrey Springs SP TB
7) 4. Brian 631 Jarred Kelenic OF Sea
8) 9. Reede 57 Nathan Eovaldi SP Tex
(from 7. Kevin)
9) 8) Jim 614 Michael Brantley OF Hou
(from 2. Michael)
10) 10. Max 415 Brandon Belt 1B Tor
Round 14
1) 1. Lou. 441 Kolton Wong 2B Sea
2) 8. Jim 640 Alex Kiriloff OF Min
3) 5. Bob. 8 Cal Quantrill P CLE
4) 9. Reede 406 Josh Bell 1B Cle
5) 6. Ian 512 JP Crawford SS Sea
6) 3. Hector 361 Cal Raleigh C Sea
7) 4. Brian 411 Josh Naylor 1B Cle
8) 1. Lou
(from 7. Kevin) 374 Mitch Garver C TX
9) 2. Michael 480 Gio Urshela 3B LAA
10) 10. Max 20 Jose Berrios SP Tor
Round 15
1) 1. Lou. 703 Trevor Story 2B Bos
2) 8. Jim Tyler Anderson SP LAA
3) 5. Bob 133 Kyle Muller SP Oak
4) 6. Ian 251 Andres Munoz RP Sea
5) 9. Reede 243 Jhoan Duran RP Min
6) 3. Hector 247 Felix Bautista SR Bal
7) 4. Brian 262 Sam Hentges SR Cle
8) 7. Kevin 58 Jose Suarez SP LAA
9) 2. Michael 325 Pete Fairbanks SR TB
10) 10. Max 256 Clay Holmes RP NYY
Round 16
1) 1. Lou 255 Jordan Romano RP Tor
2) 8. Jim 289 Ryan Pressly SR Hou
3) 5. Bob 439 Luis Rengifo INF LAA
4) 9. Reede 76 Garrett Whitlock P Bos
5) 6. Ian 215 Jack Leiter SP Tex
6) 3. Hector 70 Aaron Civale P Cle
7) 4. Brian 24 Jose Urquidy P Hou
8) 9. Reede 81 Andrew Heaney P Tex
(from 7. Kevin)
9) 7. Kevin 78 Zach Eflin P TB
(from 2. Michael)
10) 10. Max 107 Matt Brash P Sea
Round 17
1) 1. Lou 377 Shea Langeliers C Oak
2) 8. Jim 231 Brock Burke SR Tex
3) 5. Bob. 604 Joey Gallo OF/DH? MIN
4) 6. Ian 707 Tarik Skubal SP Det
5) 9. Reede 587 Austin Hays OF Bal
6) 3. Hector 444 Ramon Urias IF Bal
7) 4. Brian 611 Oscar Gonzalez OF CLE
8) 7. Kevin 102 Bailey Ober P Min
9) 1. Lou
(from 2. Michael) 602 Max Kepler OF MI
10) 10. Max 5 Martin Perez SP Tex
Round 18
1) 1. Lou. 592 Seth Brown OF Oak
2) 8. Jim 387 Logan O'Hoppe C LAA
3) 5. Bob 48 Dean Kremer P BAL
4) 9. Reede 258 Jason Adam SR TB
5) 6. Ian 641 Austin Meadows OF Det
6) 3. Hector 305 James Karinchak SR Cle
7) 4. Brian 152 Kenta Maeda P Min
8) 5) Bob. 232 Scott Barlow P KC
(from 7. Kevin)
9) 2. Michael 657 Will Brennan OF Cle
10) 10. Max 678 Emmanuel Rodriguez OF Min
Round 19
1) 1. Lou. 55 Mike Clevenger SP CSX
2) 8. Jim 637 Oswaldo Cabrera OF NYA
3) 5. Bob 245 AJ Puk P MIA
4) 6. Ian 618 Adam Duvall OF Bos
5) 9. Reede 359 Jonah Heim C Tex (catchers... bah...)
6) 3. Hector 606 Chas McCormick OF You
7) 4. Brian 362 Yasman Grandal C CHA
8) 7. Kevin. 445 Nick Gordon 2B/OF Min
9) 2. Michael. 54 Kyle Bradish P Bal
10) 4. Brian Michael Wacha P SD?? (he was unsigned at the start of the draft and last played for Boston in 2022)
(from 10. Max via 5. Bob)
Round 20
1) 1. Lou. 105 Michael King RP NYY
2) 8. Jim 481 Josh Donaldson 3B NYA
3) 5. Bob 609 Ramon Laureano OF Oak
4) 9. Reede 706 Shane Baz P TB/DL
5) 6. Ian 254 Paul Sewald RP Sea
6) 3. Hector 69 Michael Lorenzen SP Det
7) 4. Brian 595 AJ Pollock OF Sea
8) 7. Kevin. 390 Bo Naylor C Cle
9) 2. Michael. 659 Esteury Ruiz OF Oak
10) 10. Max 131 Matthew Boyd SP Det
Round 21
1) 1. Lou 282 Erik Swanson RP Tor
2) 8. Jim 366 Eric Haase C Det
3) 5. Bob 241 Dylan Coleman P kC
4) 6. Ian 321 Aaron Bummer RP Chi
5) 9. Reede 259 Alex Lange SR Det
6) 3. Hector 303 Jovani Moran SR Min
7) 4. Brian 266 Bryan Abreu SR Hou
8) 7. Kevin. 635 Edward Olivares OF KC
9) 2. Michael 123 Cody Morris SP Cle
10) 10. Max 572 Addison Barger SS Tor
Round 22
1) 1. Lou. 96 Tanner Houck SP Bos
2) 8. Jim 94 Jalen Beeks P TB
3) 5. Bob 72 Keegan Akin P BAL
4) 9. Reede 240 Rafael Montero SR Hou
5) 6. Ian 370 Reese McGuire C Bos
6) 3. Hector 88 Reynaldo Lopez P ChW
7) 4. Brian 450 Christian Arroyo 2B Bos
8) 7. Kevin. 257 Trevor Stephan SR Cle
9) 2. Michael. 586 Myles Straw OF Cle
10) 10. Max 336 Tommy Kahnle SR NYY
Round 23
1) 1. Lou 203 Shintaro Fujinami SP Oak
2) 8. Jim 599 Michael Taylor OF Min
3) 5. Bob 517 Jorge Mateo SS BAL
4) 6. Ian 538 Jordan Westburg SS Bal
5) 9. Reede 290 Jonathan Loaisiga SR NYA
6) 3. Hector 365 Jose Trevino C NYY
7) 4. Brian 413 Harold Ramirez 1B Tam
8) 2. Michael 277 Chris Martin SR Bos
(from 7. Kevin)
9) 2. Michael 250 John Schreiber SR Bos
10) 10. Max 98 Clarke Schmidt SP NYY
Round 24
1) 1. Lou. 276 Wandy Peralta RP NYY
2) 8. Jim 626 Kevin Kiermaier OF Tor
3) 5. Bob 615 Leody Taveras OF TEX
4) 9. Reede 648 Drew Waters OF KC
5) 6. Ian 25 Corey Kluber SP Bos
6) 3. Hector 292 Jose LeClerc SR Tex
7) 4. Brian 326 Garrett Cleavinger SR Tam
8) 7. Kevin. 21 Kyle Gibson P Bal
9) 2. Michael. 179 Tanner Bibee P Cle
10) 10. Max 616 Jose Siri OF TB
Round 25
1) 1. Lou. 217 Kumar Rocker SP TX
2) 8. Jim 86 Penn Murfee P Sea
3) 5. Bob 272 Cionel Perez P BAL
4) 6. Ian 520 Taylor Walls SS TB
5) 7. Kevin. 299 Ron Marinaccio SR NYA
(from 9. Reede)
6) 3. Hector 248 Hector Neris SR Hou
7) 4. Brian 252 Kenley Jansen SR Bos
8) 8. Jim 613 Matt Vierling OF Det
(from 7. Kevin via 6.Ian)
9) 2. Michael 268 Caleb Thielbar SR Min
10) 10. Max 712 Garrett Crochet SR ChA
Round 26
1) 1. Lou 515 Kyle Farmer SS/3B Min
2) 8. Jim 13 Cole Irvin SP Bal
3) 5. Bob 548 Zach Neto SS LAA
4) 9. Reede 279 Diego Castillo SR Sea
5) 6. Ian 665 Cedanne Rafaela OF Bos
6) 3. Hector 283 Enyel De Los Santos SR Cle
7) 4. Brian 524 Nick Allen 2B/SS Oak
8) 7. Kevin. 649 Kyle Stowers OF Bal
9) 7. Kevin. 154 Spencer Turnbull P Det
(from 2. Michael)
10) 10. Max 655 Will Benson OF Cin
Round 27
1) 1. Lou. 275 Carlos Estevez SR LAA
2) 8. Jim 526 Dylan Moore SS/OF Sea
3) 5. Bob 291 Zach Jackson P OAK
4) 6. Ian 278 Ryne Stanek SR Hou
5) 2. Michael 769 Elvis Andrus SS/2B ChA
(from 9. Reede)
6) 3. Hector 286 Joely Rodriguez SR Bos
7) 4. Brian 85 Bryan Baker P Bal
8) 7. Kevin 270 Colin Poche SR TB
9) 2. Michael 153 James Paxton IL Bos
10) 10. Max 345 Jorge Alcala SR Min
Round 28
1) 1. Lou 681 Spencer Jones OF NYY
2) 10. Max
(from 8. Jim) 440 Jonathan Schoop 2B Det
3) 5. Bob 249 Kendall Graveman P CHW
4) 9. Reede 487 Jace Peterson 3B Oak
5) 6. Ian 709 Casey Mize sp DET
6) 3. Hector 432 Adam Frazier 2B Bal
7) 4. Brian 82 Domingo German P NYA
8) 7. Kevin 235 Griffin Jax SR Min
9) 2. Michael 379 Mike Zunino C Cle
10) 10. Max 459 Jonathan Aranda 2B TB
Round 29
1) 1. Lou 612 Manny Margot OF TB
2) 8. Jim 238 Anthony Bass SR Tor
3) 5. Bob 233 Dillon Tate SR BAL
4) 6. Ian 216 Owen White SP Tex
5) 9. Reede 435 Tony Kemp 2B Oak
6) 3. Hector 67 Taylor Hearn P Tex
7) 4. Brian 605 Gavin Sheets OF ChA
8) 1. Lou
(from 7. Kevin) 412 Jared Walsh 1B LAA
9) 7. Kevin 64 Austin Voth P Bal
(from 2. Michael)
10) 10. Max 630 Josh Lowe OF TB
Round 30
1) 1. Lou 518 Isiah Kiner-Falefa SS NYY
2) 8. Jim 519 Nicky Lopez INF KC
3) 5. Bob 157 Nate Pearson P TOR
4) 9. Reede 367 Christian Bethancourt C TB
5) 6. Ian 704 Liam Hendriks SR Chi
6) 3. Hector 650 Nick Maton UT Det
7) 4. Brian 312 Joe Kelly SR CHA
8) 7. Kevin 453 Michael Massey 2B KC
9) 2. Michael 799 Drew Rucinski P Oak
10) 10. Max 389 Yainer Diaz C Hou
Round 31
1) 1. Lou 563 Roderick Arias SS NYY
2) 8. Jim 56 Paul Blackburn SP Oak
3) 5. Bob 84 JP Sears SP Oak
4) 6. Ian 527 David Fletcher SS Ana
5) 9. Reede 762 Matt Moore SR LAA
6) 3. Hector 43 Daniel Lynch P KC
7) 4. Brian 375 Seby Zavela C ChA
8) 7. Kevin 280 Matt Festa SR Sea
9) 2. Michael 237 Adam Cimber SR Tor
10) 10. Max 126 Luis Patino SP TB
Round 32
1) 1. Lou 269 Aaron Loup SR LAA
2) 8. Jim 244 Eli Morgan SR Cle
3) 5. Bob 483 Hunter Dozier 3B/OF KC
4) 9. Reede 323 Trevor May SR Oak
5) 6. Ian 567 (Luisangel) Jose Acuna SS Tex
6) 3. Hector 120 Chase Silseth P Ana
7) 4. Brian 664 Miguel Bleis OF Bos
8) 7. Kevin 208 Bryce Miller P Sea
9) 2. Michael 1755 Andrew Chafin SR Ariz
10) 10. Max 66 Yusei Kikuchi SP Tor
Round 33
1) 1. Lou 165 Sam Bachman SP LAA
2) 8. Jim 288 Tim Mayza SR Tor
3) 5. Bob 568 Orelvis Martinez SS TOR
4) 6. Ian 661 Heston Kjerstad OF Bal
5) 9. Reede 469 Jace Jung 2B Det
6) 3. Hector 378 Sam Huff C Tex
7) 4. Brian 242 Domingo Acevedo SR Oak
8) 7. Kevin 368 Francisco Mejia C TB
9) 2. Michael 437 Whit Merrifield 2B/OF
10) 10. Max 488 JoshH. Smith(Tex) 3B
Round 34 - PROSPECT
Round 35 - PROSPECT
Round 36 - PROSPECT