Need A Life 2006 Draft Results - 03/12/2006
Round 9 - Waiver
1. 4) Jim B 1 Livan Hernandez (from team 3. Theron)
2. 1) Peter 230 Brad Lidge (From team 6 - Jim C.)
3. 9) John 240 Eric Gagne (from Jim T=8 was T=2)
4. 10) Russell 464 Mike Lowell (from team 4 - Jim B)
5. 2) Bob 1001 Carl Pavano (from myself - team 12)
6. 8) Jim H 549 Geoff Jenkins (from T-8 -Russ)
7. 11) Reede 250 Jason Isringhausen (from myself - T11)
8. 12) Bill 289 Mike Gonzalez (from Andy's roster)
9. 6) Jim C 235 Scott Linebrink (from myself - T6)
10. 7) Brian 237 Chad Codero (from myself - T7)
11. 3) Theron 268 Trevor Hoffman (from Reede - T11)
12.5) Andy 513 Bill Hall (from myself - T5)
Round 10
1. 4) Jim B 393 Carlos Delgado 1B
2. 1) Peter 425 Orlando Hudson, 2B Arz
3. 9) John 42 chris Young, stp
4. 10) Russell 558 Randy Winn OF SF
5. 2) Bob 11 Derek Lowe P LA
6. 11) Reede 13 Jon Lieber P Phi
7. 8) Jim H 559 Luis Gonzalez OF AZ
8. 12) Bill 424 Ray Durham 2B SF
9. 6) Jim C 53 Dave Bush SP Mil
10. 1) Peter 74 Ryan Madson, SP Phi
(from 7 Brian)
11. 3) Theron 693 Mike Piazza C SD
12. 5) Andy 573 Preston Wilson OF Hou
Round 11
1. 4) Jim B 567 Aaron Rowand CF Phi
2. 1) Peter 679 Chris Young OF AZ
3. 9) John 419 Alfonzo Soriano 2b was
4. 10) Russell 394 Sean Casey 1B Pit
5. 2) Bob 504 Jack Wilson SS Pit
6. 8) Jim H 7 Greg Maddux SP Chi
7. 1) Peter 207 Anibal Sanchez SP FL
(from 11) Reede)
8. 12) Bill 597 Jason Michaels OF Cle
9. 4) Jim B 12 Chris Capuano SP Mil
(from 6) Jim C)
10. 7) Brian 85 Jason Vargas SP Flo
11. 3) Theron 67 Aaron Heilman P NY
12. 5) Andy 595 Mike Cameron OF SD
Round 12
1. 4) Jim B 432 Jose Castillo 2B Pit
2. 1) Peter 99 Paul Maholm SP Pitt
3. 9) John 577 Jason Lane Of Hou
4. 10) Russell 17 Tom Glavine SP NYM
5. 2) Bob 571 Jose Guillen OF Was
6. 5) Andy 250 Jose Valverde SR Ari
(from 11) Reede)
7. 8) Jim H 589 Kenny Lofton OF LA
8. 12) Bill 341 Mike Lieberthal C Phi
9. 5) Andy 249 Derek Turnbow RP Mil
(from 6) Jim C)
10. 7) Brian 581 Moises Alou OF SF
11. 3) Theron 72 Jae Weong Seo P LA
12. 1) Peter 466 Bill Mueller 3B LA
(from 5) Andy)
Round 13
1. 4) Jim B 528 Ronny Cedeno SS Chi
2. 1) Peter 536 Hanley Ramirez SS FL
3. 9) John 36 kris benson P balt
4. 10) Russell 18 Jason Marquis SP Stl
5. 2) Bob 24 Brian Lawrence P SD
6. 8) Jim H 228 Tom Gordon P Phi
7. 11) Reede 465 Joe Randa 3B Pit
8. 12) Bill 594 Brad Hawpe "OF" Col
9. 6) Jim C 429 Ryan Freel 2B/OF Cin
10. 7) Brian 346 Johnny Estrada C Ari
11. 3) Theron 564 Brady Clark OF Mil
12. 5) Andy 353 Javier Valentin C Cin
Round 14
1. 4) Jim B 40 Brandon Claussen SP Cin
2. 1) Peter 32 Jeff Francis SP Col
3. 9) John 585 Jose Cruz of la
4. 10) Russell 234 Brian Fuentes RP Col
5. 2) Bob 238 Chris Reitsma
6. 11) Reede 31 Cory Lidle P Phi
7. 4) Jim B 464 Pedro Feliz 3B SF
(from 8) Jim H)
8. 12) Bill 407 Mike Jacobs 1B Flo
9. 6) Jim C 472 Corey Koskie 3B Mil
10. 7) Brian 34 Tomo Ohka P Mil
11. 3) Theron 200 Cesar Carillo P SD
12. 10) Russell 343 Jason LaRue C Cin
(from 5) Andy)
Round 15
1. 4) Jim B 239 Dan Wheeler RP Hou
2. 1) Peter 593 Xavier Nady OF/1B NYM
3. 9) John 580 ryan Klesko of/1b sd
4. 10) Russell 561 Jeromy Burnitz OF Pit
5. 2) Bob 350 JD Closser C Col
6. 8) Jim H 244 Luis Ayala RP Was
7. 11) Reede 90 Sergio Mitre P Flo
8. 12) Bill 33 Kip Wells P Pit
9. 10) Russell 226 Gary Majewski RP Was
(from 6) Jim C)
10. 7) Brian 41 Victor Zambrano P NYN
11. 3) Theron 503 Omar Vizquel SS SF
12. 5) Andy 397 Tony Clark 1B AZ
Round 16
1. 4) Jim B 229 Chad Qualls RP Hou
2. 1) Peter 107 Gavin Floyd SP Phi
3. 9) John 28 brad tomko sp lad
4. 4) Jim B 284 Randy Flores RP StL
(from 10) Russell)
5. 2) Bob 225 Ryan Dempster RP CHC
6. 11) Reede 501 Craig Counsell SS Ari
7. 8) Jim H 54 Jorge Sosa SP Atl
8. 12) Bill 610 Craig Wilson OF Pit
9. 6) Jim C 506 Adam Everett SS Hou
10. 7) Brian 297 Brandon Medders
11. 3) Theron 240 Bobby Howry SR Chi
12. 5) Andy 248 Scott Eyre RP SF
Round 17
1. 4) Jim B 50 Glendon Rusch P Chi
2. 1) Peter 227 Duaner Sanchez Rp NYM
3. 9) John 342 damien miller C mil
4. 10) Russell 344 Yadier Molina C Stl
5. 2) Bob 582 Dave Roberts OF SD
6. 8) Jim H 345 Brian Schneider C Wash
7. 4) Jim B 427 Luis A. Gonzalez 2B Col
(from 11) Reede)
8. 12) Bill 311 Scott Williamson SR ChN
9. 6) Jim C 83 Tim Stauffer SP SD
10. 1) Peter 277 Damaso Marte RP Pit
(from 7) Brian)
11. 3) Theron 588 Cory Sullivan OF Col
12. 4) Jim B 572 Jacque Jones OF Chi
(from 5) Andy)
Round 18
1. 4) Jim B 355 Ramon Castro C NY
2. 5) Andy 186 Gio Gonzalez SP Phi
(from 1) Peter)
3. 8) Jim H 428 Todd Walker 2B Chi
(from 9) John)
4. 10) Russell 243 Aaron Fultz RP Phl
5. 2) Bob 30 Eric Milton P Cin
6. 11) Reede 44 Woody Williams P SD
7. 8) Jim H 583 Eric Byrnes ARZ
8. 12) Bill 291 Joey Eischen SR Was
9. 6) Jim C 430 Jerry Hairston 2B/OF Chi
10. 7) Brian 357 Yorvit Torreabla C Col
11. 3) Theron 298 Armando Benitez SR SF
12. 8) Jim H 256 Branden Looper SR Stl
(from 5) Andy)
Round 19
1. 4) Jim B 131 Hong-Chih Kuo RP LA
2. 1) Peter 165 Jason Hirsh SP Hou
3. 9) John 396 andy Laroche 1b atl
4. 10) Russell 100 Steve Trachsel SP NYM
5. 2) Bob 508 Freddy Sanchez UT Pit
6. 8) Jim H 511 Rich Aurillia SS Cin
7. 11) Reede 338 Mike Matheny C SF
8. 12) Bill 69 Tony Armas DL Was
9. 6) Jim C 22 Horacio Ramirez SP Atl
10. 8) Jim H 84 Miguel Batista SP Ari
(from 7) Brian)
11. 3) Theron 622 Jorge Piedra OF Col
12. 1) Peter 576 Juan Encarnacion OF StL
(from 5) Andy)
Round 20
1. 4) Jim B 642 Shane Victorino OF Phi
2. 1) Peter 487 Eric Campbell 3B Atl
3. 9) John 52 Dave Williams stp cin
4. 10) Russell 569 Willy Taveras OF Hou
5. 2) Bob 276 Ryan Wagner
6. 11) Reede 242 Danys Baez SR LA
7. 8) Jim H 270 Tim Worrell SR SF
8. 12) Bill 1624 Alex "Sea Bass" Gonzalez SS Bos
9. 4) Jim B 251 Matt Wise RP Mil
(from 6) Jim C)
10. 9) John 255 Steve Kline lrp sf
(from 7) Brian)
11. 3) Theron 233 Michael Wuertz SR Chi
12. 1) Peter 320 Travis Bowyer RP Fla
(from 5) Andy)
Round 21
1. 8) Jim H 421 Craig Biggio 2B Hou
(from 4) Jim B)
2. 1) Peter 714 Eli Marrero OF Col
3. 9) John 440 junior Spivey 2b stl
4. 10) Russell 224 Salomon Torres RP Pit
5. 2) Bob 230 Lance Cormier RP Atl
6. 8) Jim H 253 Kent Merker RP Cin
7. 11) Reede 349 Miguel Olivo C Fla
8. 12) Bill 121 Jonathon Broxton P LA
9. 6) Jim C 280 Will Ohman SR ChN
10. 7) Brian 274 Joe Borowski SR Flo
11. 3) Theron 401 Lance Niekro 1B SF
12. 5) Andy 94 Clay Hensley RP SD
Round 22
1. 5) Andy 305 Chad Bradford RP NYM
(from 4) Jim B)
2. 1) Peter 688 Wade Miller SP CHN
3. 9) John 605 Ryan Church OF Was
4. 10) Russell 76 Robinson Tejeda SP Phl
5. 2) Bob 403 Mark Sweeney 1B SF
6. 11) Reede 241 Yhency Brazoban SR LA
7. 7) Brian 463 David Bell 3B Phi
(from 8) Jim H)
8. 12) Bill 231 David Weathers SR Cin
9. 6) Jim C 516 Alex Cintron SS Ari
10. 7) Brian 398 Hee Choi 1B LA
11. 3) Theron 469 Vinny Castilla 3B SD
12. 6) Jim C 435 Chris Burke 2B/OF Hou
(from 5) Andy)
Round 23
1. 4) Jim B 479 Wes Helms 3B Flo
2. 1) Peter 486 Ryan Braun 3B Mil
3. 9) John 474 John Mabry 3b chi
4. 5) Andy xxx Alan Embree RP SD
(from 10) Russell)
5. 2) Bob 75 Matt Belisle P
6. 8) Jim H 586 Steve Finley OF SF
7. 11) Reede 426 Abraham Nunez 2b Phi
8. 12) Bill 43 Brad Halsey P Ari
9. 6) Jim C 246 Luis Vizcaino SR Ari
10. 7) Brian 441 Kaz Matsui 2B NY
11. 3) Theron 434 Mark Bellhorn 2B SD
12. 5) Andy 309 Chris Resop RP Fla
Round 24
1. 4) Jim B 634 Chris Denorfia OF Cin
2. 1) Peter 38 Ramon Ortiz SP Nats
3. 9) John 292 Juan Padilla rp nym
4. 10) Russell 442 marlon Anderson 2B Was
5. 2) Bob 288 Blaine Boyer RP Atl
6. 11) Reede 515 Geoff Blum SS SD
7. 8) Jim H 247 Roberto Hernandez RP
8. 4) Jim B 480 Willy Aybar 3B
9 6) Jim C 98 Ian Snell SP Pit
(from 12) Bill)
10. 7) Brian 272 Heath Bell SR NYN
11. 7) Brian 623 Nathan McLouth OF Pit
(from 3) Theron)
12. 6) Jim C 604 Larry Bigbie OF StL
(from 5) Andy)
Round 25
1. 4) Jim B 348 Humberto Cota C Pit
2. 1) Peter 405 Adrian Gonzalez 1b SD
3. 10) Russ 406 Jeff Bagwell 1B Hou?
(from 9) John)
4. 10) Russell 48 Brandon Backe SP HOu
5. 2) Bob 294 Greg Aquino RP Ari
6. 8) Jim H 628 Chris Aguila Of Fla
7. 11) Reede 49 Byung-Hyun Kim SP Col (gasp...)
8. 12) Bill 513 Oscar Robles SS/3B LA
9. 6) Jim C 289 Ricardo Rincon SR StL
10. 7) Brian 106 Jon Rauch P Was
11. 12) Bill 300 Franquelis Osoria SR LA
(from 3) Theron)
12. 4) Jim B 261 Todd Coffey SR Cin
(from 5) Andy)
Round 26
1. 4) Jim B 654 Jay Bruce OF Cin
2. 1) Peter 312 Oscar Villareal RP Atl
3. 9) John 61 shaun estes stp sd
4. 10) Russell 263 Dan Kolb RP Mil
5. 2) Bob 505 Neifi Perez SS Chi
6. 11) Reede 524 Jose Valentin SS NYM
7. 8) Jim H 668 Andrew McCutchen OF Pit
8. 12) Bill 55 Claudio Vargas P Ari
9. 6) Jim C 340 Brad Ausmus C Hou (shudder...)
10. 7) Brian 686 Cesar Izturis SS LA
11. 3) Theron 365 Doug Mirabelli C SD
12. 5) Andy ??? Pedro Astacio SP Was
Round 27
1. 4) Jim B 128 Tom Gorzelanny P Pit
2. 1) Peter 404 Brad Eldred 1B Pit
3. 9) John 609 Marlon Byrd of, mont
4. 10) Russell 591 Jason Ellison OF SF
5. 2) Bob 56 Sidney Ponson SP StL
6. 8) Jim H 285 Ray King RP Col
7. 11) Reede 606 Dustan Mohr OF Bos
8. 12) Bill 526 Omar Quintanilla SS/2B Col
9. 10) Russell 587 So Taguchi OF STl
(from 6) Jim C)
10. 7) Brian 60 Orlando Hernandez P Ari
11. 3) Theron 259 Chris Hammond SR Cin
12. 9) John 306 Jack Taschner SR SF
(from 5) Andy)
Round 28
1. 5) Andy 439 Damion Easley SS Ari
(from 4) Jim B)
2. 5) Andy 519 Deivi Cruz SS StL
(from 1) Peter)
3. 9) John 64 Brad Hennessey P SF
4. 10) Russell 387 George Kottaras C SD
5. 2) Bob 625 Matt Diaz OF Atl
6. 11) Reede 627 Ben Johnson OF SD
7. 8) Jim H 79 Aaron Cook SP Col
8. 12) Bill 376 Ron Paulino C Pit
9. 6) Jim C 473 Mike Lamb 3B Hou
10. 7) Brian 354 Danny Ardoin C Col
11. 3) Theron 281 Mike Stanton SR Was
12. 10) Russell 279 Trevor Miller RP Hou
(from 5) Andy)
Round 29
1. 4) Jim B 532 Anderson Hernandez SS NYM
2. 1) Peter 347 Chris Snyder C Arz
3. 9) John 444 Hector Luna 2b stl
4. 10) Russell 443 Pete Orr 2B Atl
5. 2) Bob 132 Adam Wainwright P Stl
6. 8) Jim H 509 Christan Guzman Mon SS
7. 11) Reede 624 Gabe Gross OF Mil
8. 6) Jim C 615 John Rodriguez OF StL
(from 12) Bill)
9. 6) Jim C 523 Chris Woodward SS/1B/OF NYN
10. 7) Brian 517 Jamey Carroll 2B/SS
11. 3) Theron 254 Tyler Walker SR SF
12. 6) Jim C 264 Lance Carter SR LA
(from 5) Andy)
Round 30
1. 4) Jim B 45 Brian Moehler SP Flo
2. 1) Peter 125 Josh Johnson SP Flo
3. 9) John 527 eric Bruntlett U hou
4. 10) Russell 179 Philip Humber SP NYN
5. 2) Bob 81 Ryan Vogelsong P Pit
6. 11) Reede 271 Rheal Cormier P Phi
7. 8) Jim H 386 Niel Walker C Pit
8. 12) Bill 260 Geoff Geary SR Phi
9. 6) Jim C 478 Jeff Cirillo 3B Mil
10. 7) Brian 399 Olmedo Saenz 1B LA
11. 3) Theron 459 Dan Uggla 2B Fla
12. 3) Theron XXX Luke Hochevar P LA
(from 5) Andy)
Round 31
1. 4) Jim B 484 Jeff Baker 3B Col
2. 7) Brian 112 Jason Bergnann P Was
(from 1) Peter)
3. 9) John 237 Doug Brocail rp sd
4. 10) Russell 47 Chanho Park SP Sd
5. 2) Bob 621 Endy Chavez OF
6. 8) Jim H 457 Marcus Sanders 2B SF7. 11) Reede
7. 11) Reede 268 John Grabow RP Pit
8. 12) Bill 684 Randy Wolf DL Phi
9. 5) Andy 719 Felix Rodriguez RP Was
(from 6) Jim C)
10. 7) Brian XXX Kelly Wunsch DL LA
11. 3) Theron 590 Jayson Werth DL LA
12. 5) Andy 325 Scott Strickland RP Pit
Round 32 - Soph
5. 2) Bob 332 Francis Beltran RP Was
Round 33 - Soph
Round 34 - Rookie
5. 2) Bob 351 Robert Fick C/1B Was
7. 8) Jim H 608 Ricky Ledee of LA
Round 35 - Rookie
5. 2) Bob 275 Brian Bruney RP
6. 8) Jim H 108 Rich Hill SP Chi
Round 36 - Rookie
5. 2) Bob 126 Anthony Lerew P Atl
6. 8) Jim H 658 Hunter Pence OF Hou
Round 37 - Rookie
6. 8) Jim H 749 Matt Kemp OF